top of page
ריקוד קובני

פופולארי>

ריקוד קובני

הריקוד הקובני נחשב לאחד מסגנונות הריקוד בעולם הלטיני- עולם הסלסה. הריקוד הזה התפתח ומתפתח במשך שנים רבות.

תחילת ההתפתחות של הריקוד הקובני היא מאפריקה. בזמנו היה אסור לרקוד, ולכן היו רוקדים בסתר. ברגע שהחלה התקופה הקולוניאלית, בה הגיעו הספרדים והביאו איתם כלים וסגנונות מוסיקה וריקוד חדשים, התחיל השינוי בעולם שהביא איתו התפתחות, הן מבחינה קבלתית של עמים ודתות ואמונות אחרות, והן מבחינת הכלים, המוסיקה, הנגינה והריקוד.

סלסה נקראת "סלסה" בגלל שהיא כמו רוטב- כוללת בתוכה סגנונות מוסיקה וריקוד שונים מתרבויות שונות, וזה מה שמייחד אותה והופך אותה לכל כך פופולרית, אפילו יותר בימים שלנו, מאחר ועוזרת לקבל ולאחד בין כל התרבויות, הדתות בלי קשר לגזע, צבע עור, גיל וכו'...

הריקוד הקובני התפתח במקור מסגנון שנקרא "סון"- (Son Cubano), שהגיע כמובן מקובה, וכולל בתוכו שילוב של סגנונות ריקוד שונים כמו- צ'ה צ'ה וממבו שהיו פופולריים במרכז אמריקה, ובהם השתלבו גם ריקודים ואלמנטים אפריקאיים וקריביים כמו גוגואנקו ופצ'אנגה.

הריקוד הקובני, ידוע יותר כריקוד רחוב. בגלל שבעבר היה אסור להם לרקוד, זו הייתה הדרך שלהם להשתחרר, לשמוח, ולשכוח מכל הצרות, ופשוט להנות.

לומדים איך לרקוד קובני

הריקוד הזה ידוע בצורתו המעגלית, מאחר והגבר- "המוביל", מוביל את הבחורה בריקוד לאלמנטים, תרגילים וסיבובים מסביבו, מה שנותן לו את המראה המעגלי. הריקוד הקובני כולל אצל הבחורה תנועה מרובה של היריכיים והאגן, עם "קישוטים" של תנועות ידיים (מה שנקרא היום "ליידי סטייל").

הריקוד הקובני הזוגי כולל בתוכו לרוב תנועות גוף, אגן ויריכיים, ומעט מאוד ואריאציות ותרגילים. במידה ומשלבים תרגילים וואריאיציות בריקוד, רוב רובן בריקוד הקובני, יהיו פשוטים מאוד. כמובן כמו בכל ריקוד, ישנן רמות מתקדמות יותר, שבהם ניתן למצוא שילובים של "קשירות ידיים" (סלסה בסגנון מיאמי), בהם המוביל מבצע אלמנטים מורכבים תוך שימוש בידיים שלו ושל הבחורה, כדי ליצור ואריאציות מורכבות ומאתגרות- מומלץ לרקדנים שרוקדים המון שנים ויודעים איך להוביל כראוי ולבחורות שרוקדות זמן רב ויודעות להיות מובלות מאחר ויש סיכון רב בביצוע אלמנטים כאלו ללא ידע מקצועי- יכול לגרום לפציעות.

שיעורי ריקוד סלסה קובנית

כמו כן, ישנו סגנון נוסף של ריקוד קובני שנקרא "רואדה דה קזינו", שזה בעצם ריקוד קובני שנרקד גם הוא בזוג, רק שרוקדים אותו מספר זוגות ביחד במקביל במעגל. בריקוד קובני זה יש את ה"קנטנטה"- המוביל- שבעצם מכריז איזה תרגיל/וארציה עושים כולם ביחד באותו הזמן. הריקוד ידוע בצורתו המעגלית, תוך חילופי זוגות במהלך הריקוד. ריקוד קובני זה, הנו ריקוד רחוב, והוא התפתח על ידי הקובנים כדי ליצור עניין, ולעשות סוג של הופעה או הצגה עבור התיירים המטיילים בקובה, מה שגם עזר להם להרוויח כסף מהתיירים.

עם השנים, סגנון זה הפך לפופולארי יותר, והגיע למרכז אמריקה ביחד עם הגירתם של הקובנים לפרברי ניו-יורק, מה שעזר לו להתפרסם ולתפוס שם תאוצה.

עם השנים, הסלסה הקובנית והריקוד הקובני התפתחו לסגונות נוספים כמו – סלסה בסגנון אל.איי (L.A STYLE).

 

סגנון זה לקח את האלמנטים מהריקוד הקובני, והפך אותם לריקוד שניתן לבצעו על במה- ידועים כסגנונות שנותנים יותר "שואו", מאחר והם נרקדים יותר על קווים ישרים, ופחות מעגליים, מה שמאפשר לקהל להנות ולצפות בריקוד ולהבין ולראות את כל האלמנטים והואריאציות שמבוצעים בריקוד.
הדרך בה התפתח סגנון זה בתחילת/אמצע שנות ה-90, הייתה כאשר רקדנים רבים היו "מתחרים" ביניהם במועדונים, ובמהלך הריקוד הזוגי, ניסו ליצור סביבם מעגלי צופים רבים יותר. מי שיצר את המעגל הגדול ביותר, נחשב לטוב ביותר. ולכן סגנון זה אופיין בתחילתו בתנועות תיאטרליות, חדות, מהירות ומוקצנות, עם הבעות פנים דרמטיות, הרבה משחק, סיבובים והנאה אחת צרופה לרוקדים ולצופים.
סגנון ריקוד זה יצר עניין רב בקרב הרקדנים והמופיעים ברחבי העולם בתחום הלטיני, ולכן הפך להיות לאחד מסגנונות הסלסה הפופולריים ביותר ברחבי העולם, מאחר והם משלבים גם אלמנטים מהריקוד הקובני, ואפרו-קובניים, אבל לקחו את התרגילים והואריאציות ופיתחו אותם לרמה גבוהה יותר, מעניינת יותר, מהירה יותר ועם אלמנטים מיוחדים הרבה יותר, מה שנותן לרקדן והרקדנית שרוקדים את הסלסה בסגנון האל.איי להנות מהריקוד, מפיתוח יכולות הטכניקה, ההובלה והמובלות, תוך שילובים של סטייל גברי וסטייל נשי (Man Style & Lady Style) בתוך הואריאציות וגם שימוש רב בתנועות גוף (Body Movement) ושיינס (Shines) – עבודת רגליים.
שיעורי סלסה מהצעד ה-1.jpg

הטכניקה בסלסה בסגנון האל.איי היא ברמה גבוהה יותר, מה שהופך את הסגנון הזה למהנה יותר ללמידה, מאחר ויש בו אין-סוף ואריאציות, כך שלגברים תמיד יהיו ואריאציות חדשות ללמוד, ואיך לשפר את טכניקת ההובלה שלהם, תוך שמירה על קצב הריקוד, ושילוב של תנועות כתפיים, ועבודת רגליים מעניינת, והבחורה משפרת את טכניקת הריקוד שלה, לומדת איך להיות מובלת בקלות יותר, איך להסתובב נכון, איך להבין את ההובלה, תוך שמירה על הקצב עם הרגליים ועל התנועתיות המעגלית בגוף, במותניים וביריכיים, כמו שרוקדים בריקוד הקובני האותנטי, ומשלבת המון "ליידי סטייל" –תנועות ידיים, חזה, ראש, אגן וכו'... מה שגורם לבחורה לבלוט בריקוד.

 

אחד הדברים שמייחדים מאוד את סגנון ריקוד הסלסה באופן כללי הוא העובדה שהבחורה היא התמונה, והגבר הוא המסגרת.
לכן כל תרגיל, כל ואריאציה, כל סיבוב, גם אם זה בריקוד קובני, או גם אם זה בסלסה בסגנון האל.איי, על הגבר להיות במודעות מתמדת לפרטנרית איתה הוא רוקד, להתאים עבורה את התרגילים, האלמנטים והואריאציות, כדי להציג אותה באופן הכי יפה ואלגנטי שיש.

אחד מהדברים הבולטים בסגנונות הריקוד האלו- הריקוד הקובני, וסלסה אל.איי, הם הכבוד וההערכה שעל הגבר להפגין כלפי הבחורה איתה הוא רוקד, לאורך כל הריקוד, ולהציג אותה בדרך הכי יפה והכי טובה שיש, מה שהופך את הריקוד לרומנטי, סקסי, חושני וסוחף מאוד גם את הרוקדים וגם את הצופים.

bottom of page